Program NW18

 

Friday – 26th of October

18.00-19.30 – Big Room

Festival jumpstart! Masterclass with  Valdís Óskarsdóttir editor(Eternal Sunshine of the spotless mind, The Celebration, Julien Donkey Boy), director and writer. The event is organized by Womart and Wift Nordic.

20.00 – 21.30 – Big Room

Opening ceremony & Icelandic short films

Ég fer bráðum að koma – Örvar Hafþórsson /14’/ Documentary / 2017

Dögun – Einar Egilsson /5’/ Drama / 2018*

Islandia – Eydís Eir Brynju&Björnsdóttir/15/Drama/2018*

Umskipti (Turn) – Sesselía Ólafsdóttir /13’/Psychological thriller /2018*

Dagurinn sem Baunirnar Kláruðust – Guðný Rós Þórhallsdóttir /13’/ Comedy/ 2017*

Q&A

21.45 – 23.30 – Big Room

Icelandic music videos

Amabadama – “Gróðurhúsið” – Birta Rán Björgvinsdóttir

Teitur Magnússon ásamt dj. flugvél og geimskipLífsspeki – Logi Hilmarsson

KERAI – “ORIGIN” – Kitty Von-Sometime

FufanuWhite Pebbles – Snorri Bros

HildurWould You Change? – Andrea Björk Andrésdóttir

Árni Vil – “The Hitchhiker’s Ride to the Pharmacy” – Árni Vil and Thoracius Appotite

Kira Kira & Hermigervill – “Pioneer Of Love” – Samantha Shay & Victoria Sendra

Between Mountains – “Into the Dark” – Haukur Björgvinsson

Rari BoysHlaupa Hratt feat. Yung Nigo Drippin’ & Joey ChristÁlfheiður Marta

Munstur – “Doesn’t Really Matter” – Kristinn Arnar Sigurðsson

MIMRA – “Sinking Island” – Guðný Rós Þórhallsdóttir

Högni“Komdu Með” – Máni M. Sigfússon

kef LAVÍK – “Vélbyssur að tæta mann í tvennt” – Almarr S. Atlason / Loki Rúnarsson / Pétur Geir Steinsson

JóiPé x KróliÞráhyggja – Anna Maggý

Floni – “Alltof hratt” – Ágúst Elí Ásgeirsson

Hafdís BjarnadóttirTunglsjúkar nætur / Lunatic Nights – Laura Matikainen

AuðurI’d Love – Auður/ Ágúst Elí Ásgeirsson

Mikael Lind – Probability Densities – Rakel Jónsdóttir

BLISSFULMake It Better – Einar Egils

Ólafur Arnalds,Sohn Unfold – Thora Hilmars

Q&A

00.00  FREEZER BAR

KIRAKIRA (DJ set)

 

02.00 Festival shuttle trip to Ólafsvík and Hellissandur. Sign up at the festival desk.

Saturday – 27th of October

11.00-12.00 – Big room

Short films (appropriate for children)

A Drawing by Brad Condie /Animation/6’/ U.S.A./2018

Mitt hefur nef – Þórey Mjallhvít /4’/ Animation / 2017

Bjarnarblús – Logi Sigursveinsson /12’/ Comedy / 2018*

ADELA – Unnur Jónsdóttir /19’/ Drama- family film / 2017*

Q&A

11.00-12.00 – Small room

International films

The Blacksmith by Ivan Andrianov /Documentary /30’/ Ukraine/2017

Iris après la nuit by Gabriel Vanderpas /Drama/14’/ Belgium/2018

SAVE by Iván Sáinz-Pardo /Horror /4’/ Spain/2016/

Une visite by Parissa Mohit  /Animation /12’/ Canada/2018

12.00-13.00 Freezer bar

Pop Up Lunch hosted by Kaffi Gamla Rif

 

12 .00 Festival shuttle trip to Ólafsvík and Hellissandur.Sign up at the fesitival desk.

12.45 Festival shuttle trip from Ólafsvík and Hellissandur to The Freezer

 

13.00 – 14.30 – Big room

International short films Q&A

Panic Attack! By Eileen O’Meara /Animation /3’/ U.S.A. /2017*

Blessed Days by Valentina Casadei  /Drama/13’/ France/2017*

Sisterly by Nina Vallado – /Documentary/28’/ U.S.A./2017*

Heather Has Four Moms by Rani Crowe  /Comedy/14’/ U.S.A./2018*

Jia by li cheng /Animation,documentary /13’/ China/2017*

13.00 – 14.00 – Small room

International short films 

Dernière baraque by Mounir Ben Bachir/Drama/18’/ Belgium/2018

IT by Ilya Sherstobitov /Drama/11’/ Russia/2018

DARK NIGHT by Ivan Plechev /Horror /8’/ Russia/2018

SIMBIOSIS CARNAL by Rocío Álvarez /Animation/10’/ Belgium/2017

Panic Attack! By Eileen O’Meara /Animation /3’/ U.S.A. /2017

14.40 – 16.15 – Big room

International short films with Q&A

Visual Description by Lauren Smitelli /Comedy/2’/ U.S.A./2018*

Breathing Still by Jill Daniels /Experimental documentary /8’/ U.K/2018*

Vihta by François Bierry /Drama/20’/Belgium/2018*

A Life from Death by Tuuli Teelahti /Experimental documentary /20’/ Finland/2017*

14.00 – 15.05 – Small Room

International Short films

May Day by Olivier Magis, Fedrik De Beul /Dark Comedy/22’/ Belgium/2017

Blindness by Navid Nikkhah Azad / Drama /12’/ Iran/2017

Everlasting MOM by Elinor Nechemya /Experimental /14’/ Israel/2017

Last embrace by Saman Hosseinpuor /Drama/4’/Kurdistan Iran/ 2018

Salam by Claire Fowler –  Drama /14’/ U.K./2018

16.30 -17.50 Bar frystiklefans

Masterclass with Honorary guests, american producer Gale Anne Hurd, currated by Icelandic actress Steinunn Ólína

18.00 – 19.00 – Big room

International short films

Sweet Things by Petter Onstad Løkke  /Drama/8’/ Norway/2017

A DROWNING MAN – Mahdi Fleifel /Drama/15’/ Denmark, UK, Greece /2017

AINHOA by Iván Sáinz-Pardo /Drama/19’/Spain/2016

The Velvet Underground Played at My High School by Anthony Jannelli and Robert Pietri -/Animation,documentary/8’/ U.S.A./2017

18.00 – 19.00 – Small room

International films

What does it mean? By Siri Nerbø /Documentary/9’/ Norway/2018

Swêdî by Sosi Chamoun – /Drama/5’/Sweden/2018

The Hunger by Kenneth Karlstad /Thriller /21’/ Norway/2017

20.00 – 22.00 Big room

Fish course competition

Concert with Hafdís Bjarnadóttir and band

23.00 – 01.00 Big room

MIMRA concert, followed by Dance party with DJ Kocoon/Tónleikar með MIMRA og danspartý með DJ Kocoon

02 .00 Skutl til Ólafsvíkur og Hellissands. Sign up at the fesitval desk.

Sunday – 28th of October

11.00 – 12.00 – Big room

A mix of short films

Together and together – Hreiðar Júliusson /15’/ Drama/2018*

Viktoria – Brúsi Ólasson /12’/ Drama / 2018*

Ólgusjór – Andri Freyr Ríkarðsson /18’/ Drama / 2017*

Q&A

11.00 – 12.00 – Small room

Icelandic short films

The space behind a window – Kamilla Gylfadóttir /28’ /Documentary/ 2017

Móðurhjarta – Ásdís Þórðadóttir, Logi Sigursveinsson /12’/ Mystery,horror/ 2018

 

 

12.00-13.00 Freezer bar 

Pop Up Soup and bread bar 

 

12 .00 Festival shuttle trip to Ólafsvík and Hellissandur.Sign up at the festival desk.

12.45 Festival shuttle trip from Ólafsvík and Hellissandur to The Freezer

13.00- 14.15 – Big Room

Icelandic short films with Q&A

Fyrirgefðu (Forgive Me) – Lovísa Lára /18’/ Drama / 2018*

Dagurinn sem Baunirnar Kláruðust – Guðný Rós Þórhallsdóttir /13’/ Comedy/ 2017*

Dætur (Daughters) – Vala Ómarsdóttir /18’/ Drama / 2018*

ÉG (I) – Hallfríður Þóra Tryggvadóttir & Vala Ómarsdóttir / 15’ / Drama / 2018*

Happily Never After – Nanna Kristín Magnúsdóttir /5’/ Drama, Comedy / 2018*

 

13.00 – 14.30 – Small room

Icelandic short films

Vöknun – Teitur Magnusson /23’/ Thriller / 2018

Traust – Bragi Þór Hinriksson /14’/Thriller / 2018

Miss Iceland – Hannes Þór Arason /19’/ Drama / 2018

Brot – Ásdís Sif Þórarinsdóttir,Sigríður Bára Steinþórsdóttir /10’/ Thriller / 2018

Open – Atli Sigurjónsson, Ed Hancox / 9’/ Drama/Comedy / 2018

Heiða – Una Lilja Erludóttir /6’/ Documentary / 2017

Þögn – Gunnar Örn Arnórsson/Ingveldur Þorsteinsdóttir/11’/ Drama / 2018

14.35 -15.00 – Big room

Award ceremony

15.00 -16.00 – Big room

Screening of award films and music videos

20.00 Freezer hostel & Bíó Paradís Reykjavík

Free screening of MANKILLER documentary followed by a Q&A with Gale Anne Hurd in Bíó Paradís.

Sign up for the MANKILLER in Bíó Paradís here

*Director attending